Joskus tilanteet vain menevät niin, että kuljetusyrittäjälle tulee tarve saada uusi työkalu niin nopeasti kuin mahdollista. Maahantuojien pihalla saattaakin löytyä valmiiksi varusteltu varastoauto, jonka saa tarvittaessa ajoon hyvinkin nopealla aikataululla.


Esimerkiksi Dafin maahantuojan, vantaalaisen Nordic Truckcenterin pihalta löytyy 26 tonnin koukkulaitteella varustettu Daf XF530. Valmiiksi hinnoiteltu kuorma-auto on varustettu melko tavanomaisin varustein, toki siitä löytyy heinäkuussa voimaan astuneen kuorma-autojen turvallisuusasetus GSR:n vaatimat kuljettajaa avustavat turvalaitteet.
Hollantilaisen TECHNAMICS B.V:n valmistama Hyva Titan T26 -koukkulaite on laadukkaan oloinen sekä asennukseltaan että kuljettajan näkökulmasta.




Nelivetoinen, 530 hevosvoimaisella Paccarin valmistamalla moottorilla varustettu veturi soveltuu maassamme myös kaikkein raskaimpien yhdistelmien vetoautoksi. Matala, vuoteella varustettu ohjaamo soveltuu myös hiukan pidempiin reissuihin.
Ohjaamon järjestelyt ovat tuttua Dafia: kaikki tarvittava on paikoillaan. Uuteen digitaaliseen kojetauluun tottumiseen tarvitsee hetken. Informaatiota on niin paljon tarjolla, että kestää hetken ennen kuin kuljettaja oppii käsittelemään tuon tiedon. Asiaa helpottaa kuljettajan inforuudulle saatava kuljettajan opastus.
Heinäkuun alussa voimaan astuneen GSR-turvallisuusasetuksen mukaiset kuljettajan ja ympäristön turvallisuutta lisäävät varusteet ovat pääasiassa huomaamattomia.



Oikeanpuoleiseen A-pilariin on asennettu etukulma- sekä katvealuepeilin korvaava näyttö. Katvealueita kuvaavan laajakulmakameran välittämä kuva on todella laaja. Kuljettaja näkee samalla ohjaamon edessä olevan sekä oikealle puolelle sijoittuvan katvealueen.
”Heti ajoon valmis” kuorma-auto on hyvä vaihtoehto niille, joille syystä tai toisesta tulee tarve saada työkalu mahdollisimman nopeasti tuottoisaan työhön. Yrittäjän on hyväksyttävä, että auto on melko lailla yleinen bulkkituote, johon myyjä on valinnut juuri ne varusteet, joita työssä tarvitaan.
Mahdolliset maalaukset, teippaukset ja asiakkaan toivomat lisävarusteet hidastavat hiukan mahdollista toimitusaikaa, joka ei kuitenkaan ole läheskään yhtä pitkä kuin silloin, kun odottaa autoa tehdastoimituksena. Etuihin kuuluu myös se, että auto on valmis myös koeajoon, joten asiakas voi kokeilla, miten kyseinen yksilö sopii juuri hänen työhönsä.


_______________________________
SINUA SAATTAISI MYÖS KIINOSTAA:
Volvo FH500 LBG - Lisää kaasua