Viime viikonloppuna 15.-16.11. SKALilaiset kokoontuivat Seinäjoelle viettämään SKAL Forumia. Mukana oli yli 200 kuljetus- ja logistiikka-alan ammattilaista. Paljon ajankohtaista keskustelua tiestön tilasta, mukavia kohtaamisia ja kuljetusalan ammattilaisten verkostoitumista.
Laita jo kalenteriisi ensi vuoden SKAL Forum 14.-15.11. Videolla näet parhaita paloja. Käy kurkkaamassa myös somekanavamme, kuten Instagram, Facebook ja X, joihin päivitimme SKAL Forumin tunnelmia.
Vuoden 2024 SKAL Paikallisyhdistys on Tampereen Seudun Kuljetusyrittäjät
Tampereen Seudun Kuljetusyrittäjien aktiivisuus ja monipuolinen yhdistystoiminta toivat sille vuoden 2024 SKAL Paikallisyhdistys -palkinnon. Palkinnon vastaanottivat yhdistyksen edustajat Jyrki Tamminen, Antero Mansoniemi, Ville Mäkinen, Johanna Vihlman ja Janne Vuorinen.
– Tampereen Seudun Kuljetusyrittäjien toimintaa leimaa vahva aktiivisuus, on sitten kyse jäsenille suunnatuista tapahtumista, SKALin järjestötyöstä kuin alan maineen ja etujen edistämisestä, sanoo SKALin puheenjohtaja Jari Välikangas.
Vuoden nuori SKAL Kuljetusyrittäjä -palkinto Niskasen veljeksille Tornioon
SKAL palkitsi vuoden 2024 nuori SKAL Kuljetusyrittäjä -tunnustuksella Kuljetus- ja Nosto Niskanen Oy:n veljekset Samuli, Simo ja Pekka Niskasen. Tunnustus myönnettin ensimmäistä kertaa.
Perusteluissa raati nostaa esille erityisesti nuorten yrittäjien asenteen.
– Yrityksessä on hyvä tekemisen meininki ja heistä huokuu hyvä fiilis, kertoo raadin puheenjohtaja Patrik Björkman.
SKALin hallitus: MAL-sopimuksista uutta virtaa liikenneinfran puutteiden parantamiseen
Maankäytön, asumisen ja liikenteen (MAL) sopimuksissa määritellään liikennejärjestelmän kehitykselle toimenpiteet, jotka vaikuttavat myös kuljetus- ja logistiikka-alan toimintaan. Valtion ja suurimpien kaupunkiseutujen välisillä sopimuksilla linjataan lähes kahden miljardin euron rahoituksesta liikennehankkeille. SKALin hallitus kannustaa kaupunkiseutuja panostamaan raskasta liikennettä palveleviin hankkeisiin. MAL-sopimusten merkittävimpiä linjauksia ovat velvoitteet taukopaikkojen sekä lataus- ja tankkausinfran kehittämiseen.
– Nyt on varmistettava, että kirjaukset säilyvät ja ne myös toteutetaan, sanoo SKALin puheenjohtaja Jari Välikangas.
SKALilta ohjelma ja esityksiä kuljetusalan työvoiman saatavuuteen
Yli neljännes kuljetusalan yrityksistä kokee rekrytointivaikeuksia, kertoo SKAL Kuljetusbarometri. Työvoiman saatavuuden turvaamiseksi laadimme ohjelman, jossa esitetään 12 toimenpidettä kuljetus- ja logistiikka-alan houkuttelevuuden lisäämiseksi. Ohjelma sisältää mm. maahan muuttaville opiskelupolkua logistiikkaan kielikoulutuksineen ja ammatillisen koulutuksen kehittämistä ja rahoituksen turvaamista.
Tienkäyttäjän linjan pikavalinta raskaalle liikenteelle
Muistathan, että pääset Tienkäyttäjän linjalla niin sanotulle raskaan liikenteen ohituskaistalle. Toimi näin:
1. Soita Tienkäyttäjän linjalle p. 0200 2100 (auki 24/7)
2. Valitse pikavalinta 9
3. Kerro havainnostasi asiakaspalvelijalle
Soittajan paikannusta helpottaa, jos ilmoituksen soittaa Hätäkeskuksen 112 Suomi -mobiilisovelluksen kautta, jolloin puhelimen paikannus näkyy suoraan Tienkäyttäjän linjalle.
Muista myös liikenteen palauteväylä ei-kiireellisissä palautteissa.
Kuljettajaa koskevat ajo- ja lepoaikasäädökset ovat SKALin verkkosivujen suosituinta sisältöä ja toimivat kuljetusyrityksen käsikirjana ajoajan hallintaan. Tietosivulla kerrotaan, milloin ajo- ja lepoaikasäädökset pätevät tai eivät, miten toimitaan lautalla tai eläviä kaloja kuljettaessa, ja miten piirturitietoja säilytetään.
Kannattaa aika-ajoin virkistää omat tiedot:
Jäsenwebinaari ajo- ja lepoaikasäädöksistä ja piirtureista 3.12. klo 9
Seuraavassa Lakitietoa teille -jäsenwebinaarissa tiistaina 3.12. klo 9–10 on aiheena Ajo- ja lepoaikasäädökset ja piirturit – tulevat säädösmuutokset. Aiheesta kertoo SKALin johtaja Petri Murto.
Ilmoittaudu webinaariin viimeistään maanantaina 2.12. klo 15. Saat webinaarilinkin ilmoittamaasi sähköpostiosoitteeseen. Webinaari on maksuton SKALin jäsenille.
Maanteiden kuntoon kesäkaudella oltiin viime vuotta tyytyväisempiä
Väyläviraston tienkäyttäjätyytyväisyystutkimuksen kesäkauden tulokset osoittavat, että etenkin raskaan liikenteen edustajat ovat edellisvuotta tyytyväisempiä maanteiden tilaan ja kuntoon. Tyytyväisyys kasvoi sekä pääteiden että muiden teiden osalta. Yksityishenkilöiden osalta kokonaistyytyväisyyden muutos parempaan oli maltillisempi.
St1:n biokaasuliiketoiminta ja
-asemaverkosto vahvistuvat
St1 tiedottaa, että tällä hetkellä tankkausvalmiudessa olevat nesteytetyn biokaasun tankkauspisteet löytyvät Shell Hämeenlinna Iittalan ja St1 Mäntsälä P:n yhteydestä. Ensi vuoden aikana on tarkoitus laajentaa verkostoa myös pohjoisemmaksi.
Biokaasuliiketoiminta vahvistuu entisestään, kun marraskuun alusta St1 Biokraft on sitoutunut investoimaan yli miljardi euroa biokaasun tuotanto- ja jakeluverkostoihin tavoitteenaan tulla Pohjoismaiden suurimmaksi toimijaksi.
Tarvitsisiko yrityksesi Helsingin toimipistettä tai kokoustilaa? Meillä Kuljetuskuutiossa, liikenteen järjestöjen talossa, on tarjolla eriliaisia tiloja, joita vuokrata pitkä- tai lyhytaikaiseen käyttöön. Kulkuyhteydet Haagaan ovat sujuvat ja parkkipaikkoja löytyy pihastamme.
Tämä uutiskirje on lähetetty Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL ry:n jäsenille ja yhteistyöjäsenille.
Vastaanottajatiedot perustuvat jäsenrekisteriin. Tietosuojaseloste.