Ammattilaiselta ammattilaiselle

Suomen Työkalu Oy tuntee kuljetusyrittäjän arjen ja tarpeet.

SKAL ry_Kuljetusyrittaja_advertoriaali_Sumen tyokalu_artikkelikuva

Liikkuvan ajoneuvokaluston huoltoon ja korjaukseen liittyvien laitteiden maahantuoja ja myyjä Suomen Työkalu on yli 30 vuoden uran jälkeen yksi alansa tunnetuimpia yrityksiä koko maassa. Yksi syy tähän on täyden palvelun mahdollistava ammattitaito.

- Tämmöisiä taloja, jotka pystyvät tekemään kaiken ja jonka tuotevalikoima on oikeasti kattava, ei Suomessa muutamaa enempää ole. Jos asiakkaalla on tarve rakentaa uusi korjaamo, niin pystymme tarvittaessa suunnittelemaan tilat, piirtämään kuvat, tekemään laitesijoittelukuvat sekä toimittamaan ja asentamaan kaikki laitteet. Niin avaimet käteen kuin olla voi, kertoo yrityksen maajohtaja Juhani Sirniö.

Niin Suomen Työkalun kuin sen työntekijöiden pitkä kokemus onkin jotain, mistä yrityksessä ollaan ylpeitä. Ja syystä. Sen ansiosta asiakkaiden tarpeita ei vain tunneta, ne ennakoidaan.

- Meidän mottommekin on ”kumppanisi korjaamolla”.

SKAL ry_Kuljetusyrittaja_advertoriaali_Suomen tyokalu_neuvottelu
Suomen Työkalu Oy ja Juhani Sirniö hallitsevat kaikki prosessin vaiheet

Laatu edellä

Suomen Työkalun toiminta on kasvanut kansainväliseksi: sillä on jo parinkymmenen vuoden ajan ollut tytäryhtiö Ruotsissa. Tässäkin on menty asiakas edellä.

- Yhdessä Ruotsin-yrityksemme kanssa olemme eurooppalaisille valmistajille todella iso ostaja. Tukholman pohjoispuolella sijaitsevan keskusvarastomme ansiosta pystymme keskitetysti ostamaan tavaraa varastoon. Se tarkoittaa parempia sopimuksia sekä edullisempia kuljetuskustannuksia per yksikkö ja tämän edun me olemme pystyneet siirtämään asiakkaidemme maksamiin hintoihin.

Asiakas hyötyy myös ennätysnopeiden toimitusaikataulujen muodossa.

- Esimerkiksi raskaan kaluston nostopilareiden osalta toimitusajat ovat yleensä 3–4 kuukautta. Mutta jos meidän asiakkaamme tarvitsee nostimen, niin me saamme sen hänelle muutamassa päivässä!

Kuljetusala on kilpailtu ala, jonka yrittäjät ymmärtävät laadun olevan yksi tärkeimmistä käyntikorteista. Sama on lähtökohtana myös Suomen Työkalulla.

- Kilpailukykymme ansiosta pystymme tarjoamaan asiakkaillemme laadukkaimmat tuotteet. Meidän repertuaarissamme ei mitään Kiina-tavaraa ole. Me tunnemme korjaamoalan – tätä työtä tehdään ammattilaiselta ammattilaiselle, Sirniö painottaa.

SKAL ry_Kuljetusyrittaja_advertoriaali_Suomen tyokalu_sitaatti_uusi

Ajan ja rahan säästämiseksi

Jo Suomen Työkalun referenssit kertovat yrityksen nauttimasta rautaisesta luottamuksesta: näihin sisältyy muun muassa Puolustusvoimat. Ei siis ihme, että asiakkaisiin lukeutuu myös paljon kuljetusyrittäjiä.

- Monilla on omaa huoltotoimintaa. Myös diagnostiikan merkitys on noussut - Jaltestin järjestelmätesteri on käytössä monella kuljetusyrityksellä. Se mahdollistaa, että yrittäjä pystyy itse tarkistamaan silloin kun hänelle sopii, että mikä autossa on vikana, kuinka kriittisiä ongelmia siitä aiheutuu ja voiko autoa pitää ajossa.

Tällä säästetään niin yrittäjän aikaa kuin rahaa: korjaamolle saattaisi joutua odottamaan aikaa viikkojakin. Testerimiehen käynti vikavalon syyn selvittämiseksi voi maksaa tonninkin, ja jos lavettia tarvitaan, niin kustannukset nousevat useampaan tuhanteen euroon päivältä. Niinpä vajaa viisi tuhatta euroa maksava laite myös maksaa itsensä varsin nopeasti takaisin, Sirniö muistuttaa.

SKAL ry_Kuljetusyrittaja_advertoriaali_Suomen tyokalu_varasto
Oman keskusvaraston ansiosta asiakkaille voidaan taata nopeat toimitusajat

Apua ja tukea

Kuten suuri osa Suomen kuljetusyrittäjistä, myös Suomen Työkalu on perheyritys. Siksi se tuntee hyvin läheisesti näiden todellisuuden. Täältä löytyy myös sydäntä lämmittävin palaute: pitkät asiakkuudet.

- Meillä on asiakkaita, joissa on jo toinen sukupolvi menossa. Aikanaan on tehty kauppaa isän kanssa, nyt on vuorossa poika. Se kertoo, että jotain on tehty oikein. Me pidämme huolta asiakkaistamme.

Yrittäjien arjen tuntemus näkyy myös maksuehdoissa. Asiakkaita neuvotaan mielellään kunkin kohdalla toimivimpien ratkaisujen löytämiseksi.

- Meillä on käytössä myös lukuisia rahoitusvaihtoehtoja ja se onkin monesti järkevä valinta. Jos ajatellaan vaikka 15 000–20 000 euron investointia 36–48 kuukauden rahoituksella, niin monesti väärin ajatellaan, että korkokulujen välttämiseksi hinta pitää maksaa kassasta. Mutta jos korko on esimerkiksi viisi prosenttia, ei sitä 20 tonnia kannata laittaa rautaan kiinni neljäksi vuodeksi. Jos se raha pysyy kassassa ja sillä tehdään yrityksen oikeaa liiketoimintaa, niin se tuottaa varmasti enemmän kuin sen viisi prosenttia.

Sirniö tuntee kuljetusalan huolet, mutta usko tulevaisuuteen on vahva.

- Niin kauan kuin täällä maailmassa ihmiset syövät tai ostavat mitään, täytyy tavaran liikkua.